Chrám Vasila Blaženého

Pokrokovský chrám na Rvu známý více jako chrám Vasila Blaženého je významná architektonická památka zastupující ruskou pravoslavnou církev. Chrám stojí na Rudém náměstí v Moskvě a byl postaven v letech 1555-61 na příkaz Ivana Hrozného, aby připomínal dobytí Kazaně a Astrachaně.

Stavba se nachází v samotném srdci Moskvy. Je centrem města už od 14. století a byla jeho nejvyšší budovou až do roku 1600 kdy mu prvenství přebrala zvonice Ivana Velikého.

Původní budova, známá jako kostel a později katedrála Svaté Trojice, zahrnovala osm kostelů uspořádaných kolem devátého, centrálního kostela Pokrovskoj cerkvi. Jako desátá byla roku 1588 přistavena kaple Vasilije Blaženého. V 16. a 17. století byl chrám vnímán jako pozemský symbol nebeského města. Byl také známý jako "Jeruzalém" a sloužil jako alegorie jeruzalémského chrámu při každoročním průvodu oslav Květné neděle, kterého se účastnil moskevský patriarcha (představitel Ruské pravoslavné církve) a také car.

Stavba svým tvarem připomíná plamen ohně stoupající do nebe. Podobný výtvarný návrh nemá v ruské architektuře obdoby. Dimitrij Svidkovskij v jedné ze svých knih o ruské architektuře uvádí, že "… je jako žádná jiná ruská budova. Nelze najít nic podobného v celém tisíciletí byzantské tradice od pátého do patnáctého století … podivnost, která ohromí svou neočekávaností, složitostí a oslňujícím prokládáním rozmanitých detailů". Chrám předznamenal vyvrcholení ruské národní architektury v 17. století.

Chrám Vasila Blaženého je spolu s moskevským Kremlem a Rudým náměstím na seznamu UNESCO od r. 1990.

http://www.saintbasil.ru/