Bolšoj těatr

Bolšoj těatr je historické divadlo v Moskvě, které navrhl architekt Osip Ivanovič Bove. Ke zhlédnutí jsou zde baletní a operní představení. Původně se moskevské divadlo jmenovalo Imperialnyj bolšoj těatr zatímco Bolšoj těatr v Sankt Pětěrburgu (zbouraný roku 1886) se jmenovalo Imperialnyj bolšoj kamennyj těatr.

Tehdy byla všechna ruská divadla imperiálním majetkem. Jak v Moskvě, tak v Sankt Petěrburgu byla jen dvě divadla. Jedno bylo určené pro opery a balet a druhé pro hry (tragédie a komedie). Vzhledem k tomu, že opera a balet byly považovány za vznešenější žánr než drama, nesly operní budovy v názvu „velký“ (rusky "bolšoj") a činoherním divadlům se říkalo "malá" (rusky "malyj“). Velká opera a Velký balet patří mezi nejstarší a nejznámější operní a baletní společnosti na světě. Velký balet je zdaleka největší baletní společností, která má více než 200 tanečníků. Divadlo je mateřskou společností Velké baletní akademie, světoznámé prestižní školy baletu, která má pobočku v Brazílii.

Hlavní budova divadla, v minulosti několikrát přestavěna a renovována, je dominantou Moskvy i celého Ruska (její věhlasná neoklasicistní fasáda je zobrazena na ruské storublové bankovce). Naposledy byl Bolšoj těatr znovu otevřen 28. října 2011 po renovaci, která trvala šest let. Oficiální náklady na rekonstrukci byly 21 miliard rublů (více než 13 tisíc miliard korun českých). Ačkoliv některé ruské instituce tvrdí, že vynaložený obnos byl mnohem vyšší. Renovace zahrnovala obnovení akustiky do původní kvality (byla ztracena během sovětské éry), stejně jako restauraci původní imperiální výzdoby.

www.bolshoi.ru