Carskoje selo

Carskoje selo (dnes Puškin) je rozsáhlý palácový a parkový komplex zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Od centra St. Petěrburgu je vzdáleno asi 25 km.

Nejhonosnější budovou komplexu je Kateřinský palác, jehož expozice zachycuje téměř třistaletou historii této impozantní stavby a předvádí vyníkající práci architektů zaměstnaných na výstavbě a výzdobě během 18. a 19. stoleti.

Palác založila roku 1717 Kateřina I. jako své letní sídlo. Alžběta I. Petrovna dala později budovu od základů přestavět ve výrazném rokokovém stylu. Na vnější výzdobě budovy bylo použito více než sto kilogramů ryzího zlata, na střechách se nachází bezpočet soch a před palácem je rozlehlá zahrada. Palác je historicky spojen s další panovnicí, Kateřinou II. Velikou. Ta měla zálibu v umění a architektuře neoklasicistické a palladiánském stylu, které se na stavbě i její výzdobě také odráží. Po její smrti roku 1796 se až na pár výjimek s úpravami paláce přestalo a sídlo se stalo úžasnou připomínkou Alžbětina bohatství a Kateřininy slávy.

V paláci najdeme velkolepý soubor propojených místností známý jako zlatá enfiláda. Začíná rozsáhlým tanečním sálem s úchvatným, malovaným stropem a pokračuje několika menšími, charakteristicky zdobenými místnostmi včetně věrné kopie jantarové komnaty.

Původní jantarovou komnatu, později označenou za osmý div světa, získal roku 1716 car Petr Veliký jako dar od pruského krále Fridricha Viléma. Původní podoba jantarové komnaty byla v Rusku dále upravována a renovována tak, že po dokončení zaujímala více než 55 metrů čtverečních a bylo na ni spotřebováno více než 6 tun jantaru. Téměř 200 let se komnata nacházela v Kateřinském paláci než byla za druhé světové války přemístěna německým wehrmachtem na zámek v Kaliningradu. Poté za nevyjasněných okolností zmizela.

 

http://tzar.ru/