Petrodvorec

Dnešní Petěrgof, dříve známý jako Petrodvorec, leží na jižním břehu Finského zálivu v bezprostřední blízkosti Sankt Petěrburgu.

Zdejší komplex budov a zahrad byl vytvořen vynjikajícími architekty, výtvarníky a sochaři jejichž umělecké práce se bezchybně kloubí s přirozenou krásou pobřežní krajiny a spojuje výtvory národní i mezinárodní kultury.

Historie komplexu začíná roku 1705 stavbou cestovních komnat pro Petra Velikého. Zanedlouho poté začala výstavba nové imperiální residence, která měla jednou předčít všechny královské paláce Evropy, zvláště pak Versilles. Car nechal residenci záměrně postavit u moře, jako symbol úspěšného zakončení dlouhého boje Ruska o přístup k Baltskému moři. Komplex byl oficiálně otevřen za přítomnosti cara a zahraničních diplomatů v srpnu 1723. Jeho architektura a výzdoba odráží všechny umělecké styly minulosti a také osobní vkus a preference každého ruského panovníka.

Současná krása tohoto skvostu je výsledkem pečlivé a několik desetiletí trvající práce restauratérů, architektů, malířů a mistrů dekorativního a aplikovaného umění, jelikož světově proslulý palácový komplex byl za druhé světové války prakticky zničen.

Dnes se komplex rozprostírá na pětistech hektarech a zahrnuje obec Strelna, Petěrgof a Oranienbaum. Je posetý jiskřivými fontánami a nachází se zde více než dvacet muzeí. Petěrgofský komplex je právem nazýván "metropole fontán". Má své místo ve státním registru nejcenějších kulturních objektů Ruské federace, je jedním ze sedmi divů Ruska a je též na seznamu památek světového dědictví UNESCO.

 

http://www.peterhofmuseum.ru/