Exkurze na Ukrajině

Výbuch v Černobylu se podepsal na osudech a životech statisíců lidí. Svoje domy opouštěli jen s osobními doklady a nutnými věcmi. Vždyť měli být evakuováni jen na pár dnů - ale jak se ukázalo, navždy. 

Návštěvu Černobylu nelze chápat jako turistický výlet. Nabízíme Vám ekologicky laděnou, celodenní exkursi na místo největší jaderné katastrofy historie.spacer.gif

Kyjevu je více než 1500 let, ve své době byl jedním z center slovanské kultury a v průběhu dlouhých staletí taky hlavním městem mohutné říše – Kyjevské Rusi. V současnosti je v Kyjevě přes 2000 architektonických památek, které mu dodávají zvláštní atmosféru dávných dob.

Během dvou dnů, 29.-30. září roku 1941, bylo v Kyjevě  zastřeleno 33771 Židů, převážně žen, dětí a starců. Podle různých pramenů zahynulo v Babyném Jaru během okupace 100 až 300 tisíc sovětských občanů.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1973. Součásti komplexu budovy je socha Matky Vlasti, sochařská galerie, která je věnovaná hrdinům fronty a týlu, Číše Slávy (průměr 16 m), a také výstava vojenské techniky z dob 2. světové války. Základní expozice zabírá plochu 5000 m2 a čítá 12 tisíc exponátů.

Ukrajinské státní muzeum letectví bylo otevřeno koncem roku 2003. Nachází se v hezké části Kyjeva, vedle letiště Žuljany.  V jeho expozici, která se rozkládá na ploše cca 20 ha, je více než 50 letadel a vrtulníků, které byly součástí výzbroje vojenské letky Ukrajiny a SSSR, nebo sloužily v civilním letectví.

V průběhu okružní prohlídky Vás seznámíme s Kyjevem – hlavním městem současné Ukrajiny a kolébkou zemí východní Evropy – Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Je to krásné město se staletou historií a bohatou kulturou. Součástí exkurse je návštěva chrámu svatého Vladimíra – nejvýraznějšího příkladu náboženské malby konce 19. století, vyhotovenými celosvětově známými mistry.

Sofijivská katedrála je nádherný příklad architektury a monumentálního umění Staré Rusi. Byla postavena a vyzdobena v období největšího  ekonomického a kulturního rozkvětu Kyjevské Rusi. Konaly se zde oficiální a náboženské obřady, korunovace a pohřby knížat, která jsou zde i pochována.

Pokud byste se do těchto míst vydali s fotoaparátem ještě před 25 lety, čekalo by Vás v tom lepším případě obvinění ze špionáže a dlouholeté vězení, v horším kulometná palba stráže nebo napětí 3000 Voltů. Dnes je naštěstí všechno jinak.