top of page

Kavkaz - Arménie a Gruzie

1. den 
Odpoledne odlet z Prahy do Minsku. Přílet do Jerevanu pozdě v noci (cca 02:45), transfer do hotelu, nocleh v Jerevanu.

2. den
Po snídani prohlídka Jerevanu - starobylého (o 29 let staršího než Řím) a zároveň moderního města s jedinečnou atmosférou na pozadí majestátné biblické hory Ararat, zářící svými zasněženými vrcholky. Návštěva muzea starověkých rukopisů Matenadaranu  a následně muzea obětem genocidy v roce 1915 na památku 1,5 milionu Arménů vyhlazených na území Západního Arménie a Osmanské říše.
Oběd v místní restauraci a pokračování prohlídky města s návštěvou obchodního a muzejního komplexu Kaskády a centrální tržnice. Prohlídka továrny na výrobu světoznámého arménského koňaku, malá degustace a možnost nákupu přímo v závodním obchodě.

3. den 
Po snídani odjezd do městečka Etchmiadzin, které bývalo jedním z historických hlavních měst Arménie a od 4. století je sídlem hlavy Arménské církve. Dále budeme pokračovat k pozůstatkům katedrály Zvartnots (7. stol.), zapsaným od roku 2000 na seznamu UNESCO. 
Prohlídka pohanského chrámu Slunce (I. století n.l.) v obci Garni, postaveného v řeckém stylu s charakteristickou kolonádou ze všech stran. 
Oběd v místním venkovském domě, s ukázkou pečení lavaše - arménského chleba (ve fromě placky).
Návštěva chrámu Geghard vytesaného ve skále (XII - XIII. století), Geghard  znamená „svaté kopí“ na počest hrotu, kterým byl probodnut Ježíš na kříži. 
Návrat do hotelu, nocleh v Jerevanu.

4. den 
Snídaně v hotelu.
Výlet ke klášteru Khor Virap, odkud se otevírá jedinečné panorama nádherné biblické hory Ararat se sněhově bílými vrcholy. 
Návštěva kláštera Noravank (13. – 15. století), ukrytého v horách z červených kamenů, na skalní římse nad klikatou roklí. Oběd v místní restauraci.
Na zpáteční cestě do Jerevanu návštěva vinařství ve vesnici Areni a ochutnávka vína. Areni bývalo jedním z center výroby vína v Arménii, kde v roce 2010 archeologové objevili 6 100 let starý podzemní vinný sklep.

5. den 
Snídaně v hotelu.
Odjezd k vysokohorskému jezeru Sevan, které je dalším z divů Arménie. Projdeme se na vrcholek poloostrova, kde stojí klášter Sevanank z 9. stol. a odkud je přkrásný výhled na jezero. Následně budeme pokračovat do horského střediska Dilijan, kde si prohlídneme klášterní komplex Haghartsin (13. století.). Haghartsin je nejodlehlejším a nejodříznutějším klášterem, který se náhle objeví mezi hustými stromy a vytváří dojem ztraceného světa. 
Odjezd k hranici s Gruzíí a pokračování v cestě do Tbilisi. Po příjezdu  ubytování v  hotelu, večeře v restauraci, nocleh.

6. den 

Snídaně v hotelu.

Okružní prohlídka Tbilisi (v překladu „teplý pramen“) - hlavního a největšího města Gruzie, které leží v údolí řeky Mtkvari.  Historické centrum se nachází v jihovýchodní části města a díky úzkým uličkám si zachovalo středověké rysy dodnes.Pěšky se projdeme po historické čtvrti Metekhi, kde mimo jiného uvidíme pomník zakladateli města Tbilisi - králi Vakhtangu Gorgasali.Návštěva Abanotubani - čtvrti v centru Tbilisi, kde jsou staré lázně, postavené na přírodních siřičitých pramenech, převislé vyřezávané balkony.Večeře v místní restauraci, nocleh v Tbilisi.

7. den
Snídaně v hotelu.Výlet do historického hlavního města Gruzie - Mtskhety. Právě zde bylo na začátku 4. století v Gruzii přijato křesťanství. Prohlídka kláštera Jvari (6. století) - jednoho z mistrovských děl středověké gruzínské architektury, opěvované Michailem Lermontovem v jeho básních. Klášter stojí na útesu, odkud se z ptačí perspektivy otevírá panorama na soutok řek - Aragvi a Mtkvari). Návštěva katedrály Svetitskhoveli (11. století), která je jedním z hlavních duchovních center v Gruzii. Klášter Jvari a katedrála Svetitskhoveli jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Odjezd do  Gori - srdce východní Gruzie, známého svou pevností a také jako rodiště Stalina, jehož muzeum navštívíme.
Naší další zastávkou bude Uplistsikhe – jeskynní město datované do 7. stol. př. n. l. Skalní město se nachází na velkém centrálním kopci, na jehož vrcholu byly dříve prováděny pohanské rituály. V 9. stol. n. l. zde byl postaven kostel.
Přesun do Gudauri, vysokohorského střediska (2000 m. n. m.) na jižních svazích Velkého Kavkazu.
Večeře v restauraci, nocleh v hotelu v Gudauri.

8. den 
Po snídani odjezd do centra přírodní rezervace Kazbegi, přes Křížový průsmyk ve výšce 2385 m n.m. s výhledem na horu Kazbek (výska 5033 m n.m.). Cestou zastávka na vyhlídce „Oblouk přátelství“. Výlet ke kostelu Nejsvětější Trojice Gergeti – postaveného v 16. stol. v nadmořské výšce 2170 m nad mořem.
Cestou zpět do Tbilisi se zastavíme u hradu Ananuri (15.-18. století), ležícího mezi horami na břehu nádrže Jinvali s nádherným výhledem okolní krajinu. Po návratu gala večeře s folklórním vystoupením.

9. den 
Snídaně formou balíčku na cestu, transfer na letiště, 03:45 odlet z Tbilisi do Minsku a následně do Prahy. Plánovaný přílet ve 13:05 hod.

Cena zahrnuje: 

 • Letenka v ekonomické třídě Praha – Minsk – Jerevan, Tbilisi – Minsk – Praha včetně poplatků, lehkého občerstvení a odbaveného zavazadla do 23 kg se společností Belavia

 • 8 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelích 3* (4 x Jerevan, 3 x Tbilisi, 1 x Gudauri)

 • Polopenze (snídaně, 3 obědy v Arménii, 4 večeře v Gruzii, z toho 1 závěrečná galavečeře s folklórním vystoupením)

 • Pronájem aut 4x4 k návštěvě Gergeti

 • Vstupy do objektů a přírodních parků dle programu 

 • Služby místních průvodců 

 • Doprovod a služby česky mluvícího průvodce po celou dobu cesty

 • Transfery autobusem, případně minibusy po celé trase 

 • Návštěva továrny na výrobu koňaku s ochutnávkou 

 • Návštěva vinařství v Areni (Arménie) s ochutnávkou

Cena nezahrnuje: 

 • Povinné spropitné pro místní řidiče a místní průvodce 16 euro za osobu – bude vybíráno na místě

 • Cestovní pojištění Allianz včetně pojištění storna zájezdu z důvodu nemoci od 740 CZK

 • Jiné služby neuvedené jako zahrnuté v ceně

Nezávazná objednávka

Děkujeme za odeslání!

bottom of page